Projekti per fuqizim ekonomik te grave viktima te dhunes

QMG ka organizuar trajnim profesional tre ditorë në Pejë, me institucionet përkrahëse te cilat trajtojnë te mbijetuarat e dhunës dhe u çertifikuan: Trauma dhe çrregullimet traumatike. Dhuna dhe arsyet e paraqitjes së dhunës në shoqëri nga perspektiva Kosovare . Trajtimi dhe rehabilitimi psiko-sociale i traumës dhe dhunës. Trajner Mr.Sci. Enver Çesko , Psikolog&Psikoterapeut. Ky projekt është mbështetur nga Ministria e Shëndetësisë

Pasiguria ekonomike ka pasoja shkatėrruese nė jetėn e tė mbijetuarve tė dhunės nė familje.  Pėr mė tepėr, abuzimi ekonomik mund tė sjellė pasoja tė pėrhershme pėr shkak tė humbjes sė vendeve tė punės e cila kur kombinohet me koston e lartė tė jetesės sė sotme, kanė ndikime tė cilat i kufizojnė rėndė opsionet e grave dhe aftėsinė pėr tė arritur sigurinė dhe drejtėsinė. 

Projekti pėr fuqizim ekonomik te grave viktima te dhunes  synon tė ndėrtojė, mbrojė dhe rivendosė sigurinė ekonomike tė tė mbijetuarve tė dhunės  nė mėnyrė qė ato tė jenė tė sigurt dhe pa abuzime.

Ky projekt do ti mundeson 10 grave te mbijetuara te dhunes te certifikohen ne rrobaqepsi dhe te paisen me nje makina qepese dhe mundesine per hapjen e nje dyqani te perbashket. Ky projekt eshte 6 mujor dhe eshte perkrahur nga Ambasada e Australise ne Vjene.